Klarar den det?
Klarar ett GeForce RTX 4080 Control?
Ja, flytande: runt 215 FPS i 1080p Medel med en Ryzen 5 7600.
~215
| Upplösning | Låg | Medel | Ultra |
|---|---|---|---|
| 1080p | ~245 | ~215 | ~170 |
| 1440p | ~230 | ~185 | ~130 |
| 4K | ~165 | ~120 | ~80 |
| Processor | 1080p | 1440p | 4K |
|---|---|---|---|
| Ryzen 7 9800X3D | ~255 | ~200 | ~120 |
| Ryzen 5 7600 | ~215 | ~185 | ~120 |
| Core i5-12400 | ~190 | ~170 | ~115 |
Snabbare grafikkort för Control
Andra spel på ett GeForce RTX 4080
- Grand Theft Auto V~400 FPS i 1080p Medel
- The Witcher 3: Wild Hunt~135 FPS i 1080p Medel
- Red Dead Redemption 2~250 FPS i 1080p Medel
- Baldur's Gate III~155 FPS i 1080p Medel
- Palworld~115 FPS i 1080p Medel
- Cyberpunk 2077~100 FPS i 1080p Medel
- Hollow Knight~355 FPS i 1080p Medel
- Elden Ring~155 FPS i 1080p Medel
Frågor om det här spelet
Klarar ett GeForce RTX 4080 Control?
Ja, flytande: runt 215 FPS i 1080p Medel med en Ryzen 5 7600.
Är GeForce RTX 4080 flaskhalsen?
Processorn håller tillbaka grafikkortet här (23 % av dess potential går förlorad).
Så uppskattar vi: en dator precis på de rekommenderade kraven räknas som ~60 FPS i 1080p Medel och en på minimikraven som ~30 FPS i 1080p Låg; poängen för din processor och ditt grafikkort jämförs med dessa, sedan tillämpas fasta faktorer för upplösning och inställning. Verkliga resultat varierar med drivrutiner, patchar och uppskalning.
Speldata: IGDB.com · officiella krav och bilder från utgivarnas Steam-sidor.