Rainbow Six Siege: PC-vaatimukset ja FPS
Viralliset vähimmäis- ja suositusvaatimukset sekä kuvataajuus, jota voit odottaa laitteistollasi.
Arvioitu FPS näytönohjaimittain
Arviot virallisten vaatimusten pohjalta, eivät benchmarkeja (±20 %).
| Näytönohjain | 1080p | 1440p | 4K |
|---|---|---|---|
| GeForce RTX 5090 | ~165 | ~160 | ~130 |
| GeForce RTX 5080 | ~160 | ~140 | ~95 |
| GeForce RTX 5070 Ti | ~155 | ~130 | ~85 |
| GeForce RTX 5070 | ~140 | ~110 | ~50 |
| GeForce RTX 5060 | ~100 | ~55 | ~30 |
| GeForce RTX 4090 | ~160 | ~150 | ~110 |
| GeForce RTX 4070 SUPER | ~140 | ~110 | ~50 |
| GeForce RTX 4060 | ~85 | ~45 | ~25 |
| GeForce RTX 3060 | ~75 | ~50 | ~20 |
| Radeon RX 9070 XT | ~155 | ~130 | ~85 |
| Radeon RX 7800 XT | ~130 | ~100 | ~60 |
| Radeon RX 7600 | ~75 | ~40 | ~25 |
| Arc B580 | ~85 | ~60 | ~25 |
| GeForce GTX 1660 SUPER | ~40 | ~20 | ~13 |
| GeForce GTX 1060 6GB | ~30 | ~16 | ~9 |
Tarkista oma PC:si
Valitse prosessori ja näytönohjain — vertaamme niitä tämän pelin vaatimuksiin.
Näin arvioimme: PC, joka on täsmälleen suositusvaatimusten tasolla, vastaa noin 60 FPS:ää 1080p Keskitaso -asetuksella ja vähimmäisvaatimusten tasolla oleva noin 30 FPS:ää 1080p Matala -asetuksella; prosessorisi ja näytönohjaimesi pisteitä verrataan näihin, minkä jälkeen käytetään kiinteitä kertoimia resoluutiolle ja esiasetukselle. Todelliset tulokset vaihtelevat ajurien, päivitysten ja skaalauksen mukaan.
| Vähimmäis | Suositeltu | |
|---|---|---|
| Prosessori | AMD Ryzen 3 3100 · 3800Intel i3-8100 · 3000 | Intel i5-10400 · 4700Ryzen 5 3600 · 4600 |
| Näytönohjain | Nvidia GTX 1650 4GB · 580Intel ARC A380 6GB · 520Radeon RX 5500 XT 4GB · 850 | NVIDIA RTX 2060 6GB · 1450AMD RX 6600 8GB · 1600 |
| Muisti | 8 GB | 8 GB |
| Näyttömuisti | 4 GB | 6 GB |
| Tallennustila | 65 GB | 65 GB |
| DirectX | 12 | 12 |
| Käyttöjärjestelmä | Windows 10, Windows 11 (64-bit versions) | Windows 11 (64-bit versions) |
Julkaisijan Steam-sivulta; jokainen osa on yhdistetty suorituskykypisteisiimme (1–10 000). Osa komponenteista tunnistettiin tekoälyn avulla — suhtaudu niihin varauksella.
Edullisin PC peliin Rainbow Six Siege 60 FPS:llä
Moottorimme suunnittelema, tämä peli sitovana tavoitteena (Keskitaso-asetus); jokaisella kokoonpanolla on oma sivu ajantasaisin hinnoin.


Tietoa pelistä
Tom Clancy's Rainbow Six Siege on taktinen ensimmäisen persoonan ammuntapeli, joka keskittyy viiden hengen joukkueiden väliseen lähitaisteluun. Pelaajat valitsevat operaattoreista koostuvasta joukosta, joka on koottu terrorisminvastaisista yksiköistä ympäri maailmaa, ja jokaisella on ainutlaatuiset varusteet ja kyvyt. Toinen joukkue hyökkää kohteisiin, kuten pommien purkamiseen tai panttivankien pelastamiseen, kun taas toinen joukkue linnoittautuu ja puolustaa. Peli painottaa tuhoutuvia ympäristöjä, ja pelaajat voivat murtautua seinien, kattojen ja lattioiden läpi luodakseen uusia näkölinjoja. Kierrosten aikana ei ole uudelleensyntymistä, mikä tekee jokaisen pelaajan selviytymisestä kriittistä. Nimikkeessä ei ole yksinpelikampanjaa, mutta se sisältää harjoitustiloja ja yhteistyöskenaarioita tekoälyvastustajia vastaan.
Kysymyksiä tästä pelistä
Pyöriikö Rainbow Six Siege GeForce RTX 4060-näytönohjaimella?
Mitkä ovat pelin Rainbow Six Siege vähimmäisvaatimukset PC:lle?
Mitkä ovat pelin Rainbow Six Siege suositellut PC-vaatimukset?
Mikä näytönohjain pyörittää peliä Rainbow Six Siege 1440p-tarkkuudella 60 FPS:llä?
Mikä näytönohjain pyörittää peliä Rainbow Six Siege 4K-tarkkuudella 60 FPS:llä?
Pelitiedot: IGDB.com · viralliset vaatimukset ja kuvat julkaisijoiden Steam-sivuilta.





