Cities: Skylines: PC-vaatimukset ja FPS
Viralliset vähimmäis- ja suositusvaatimukset sekä kuvataajuus, jota voit odottaa laitteistollasi.
Arvioitu FPS näytönohjaimittain
Arviot virallisten vaatimusten pohjalta, eivät benchmarkeja (±20 %).
| Näytönohjain | 1080p | 1440p | 4K |
|---|---|---|---|
| GeForce RTX 5090 | ~190 | ~190 | ~190 |
| GeForce RTX 5080 | ~190 | ~190 | ~190 |
| GeForce RTX 5070 Ti | ~190 | ~190 | ~185 |
| GeForce RTX 5070 | ~190 | ~190 | ~140 |
| GeForce RTX 5060 | ~190 | ~140 | ~120 |
| GeForce RTX 4090 | ~190 | ~190 | ~190 |
| GeForce RTX 4070 SUPER | ~190 | ~190 | ~135 |
| GeForce RTX 4060 | ~185 | ~135 | ~105 |
| GeForce RTX 3060 | ~185 | ~175 | ~95 |
| Radeon RX 9070 XT | ~190 | ~190 | ~185 |
| Radeon RX 7800 XT | ~190 | ~190 | ~180 |
| Radeon RX 7600 | ~185 | ~130 | ~95 |
| Arc B580 | ~185 | ~180 | ~105 |
| GeForce GTX 1660 SUPER | ~160 | ~95 | ~55 |
| GeForce GTX 1060 6GB | ~130 | ~70 | ~40 |
Tarkista oma PC:si
Valitse prosessori ja näytönohjain — vertaamme niitä tämän pelin vaatimuksiin.
Näin arvioimme: PC, joka on täsmälleen suositusvaatimusten tasolla, vastaa noin 60 FPS:ää 1080p Keskitaso -asetuksella ja vähimmäisvaatimusten tasolla oleva noin 30 FPS:ää 1080p Matala -asetuksella; prosessorisi ja näytönohjaimesi pisteitä verrataan näihin, minkä jälkeen käytetään kiinteitä kertoimia resoluutiolle ja esiasetukselle. Todelliset tulokset vaihtelevat ajurien, päivitysten ja skaalauksen mukaan.
| Vähimmäis | Suositeltu | |
|---|---|---|
| Prosessori | Intel® Core™ I7 930 · ei tunnistettuAMD® FX 6350 · ei tunnistettu | AMD® Ryzen 7 2700X · 4000Intel® Core™ I7 2700K · ei tunnistettu |
| Näytönohjain | Intel Iris Xe G7 (Tiger Lake) · 140Nvidia® GeForce™ GTS 450 (1 GB) · ei tunnistettuAMD® R7 250 (2 GB) · ei tunnistettu | AMD® Radeon™ RX 560 (4 GB) · 350Nvidia® GeForce™ GTX 580 (1.5 GB) · ei tunnistettu |
| Muisti | 8 GB | 16 GB |
| Näyttömuisti | — | 4 GB |
| Tallennustila | 4 GB | 4 GB |
| DirectX | 9 | 11 |
| Käyttöjärjestelmä | Windows® 10 Home 64 Bit | Windows® 10 Home 64 bit |
Julkaisijan Steam-sivulta; jokainen osa on yhdistetty suorituskykypisteisiimme (1–10 000). Osa komponenteista tunnistettiin tekoälyn avulla — suhtaudu niihin varauksella.
Edullisin PC peliin Cities: Skylines 60 FPS:llä
Moottorimme suunnittelema, tämä peli sitovana tavoitteena (Keskitaso-asetus); jokaisella kokoonpanolla on oma sivu ajantasaisin hinnoin.


Tietoa pelistä
Cities: Skylines on yksinpelattava kaupunkienrakentamissimulaatiopeli. Pelaajat hallinnoivat kasvavan kaupungin kaikkia osa-alueita, mukaan lukien asuin-, kauppa- ja teollisuusalueiden kaavoittaminen, infrastruktuurin kuten teiden, julkisen liikenteen ja kunnallistekniikan rakentaminen sekä budjetin tasapainottaminen verotuksen ja palveluiden avulla. Pelissä on liikennejärjestelmä, modituki Steam Workshopin kautta sekä edistymisjärjestelmä, joka avaa uusia rakennuksia ja palveluita kaupungin väestön kasvaessa.
Kysymyksiä tästä pelistä
Pyöriikö Cities: Skylines GeForce RTX 4060-näytönohjaimella?
Mitkä ovat pelin Cities: Skylines vähimmäisvaatimukset PC:lle?
Mitkä ovat pelin Cities: Skylines suositellut PC-vaatimukset?
Mikä näytönohjain pyörittää peliä Cities: Skylines 1440p-tarkkuudella 60 FPS:llä?
Mikä näytönohjain pyörittää peliä Cities: Skylines 4K-tarkkuudella 60 FPS:llä?
Pelitiedot: IGDB.com · viralliset vaatimukset ja kuvat julkaisijoiden Steam-sivuilta.




